Ta strona używa plików cookies.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej akceptujesz takie działania. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o tym jak korzystamy z tych plików oraz jak zmienić ustawienia.       ROZUMIEM
AquaRD

Współpracujemy ze znamymi producentami zaawansowanej technologicznie elektroniki przemysłowej m.in.: ABB, SIEMENS, KROHNE, CINTERION

 

Politechnika Białostocka & Aquard

Do 30 listopada 2014 r. AQUARD oraz Politechnika Białostocka realizować będą wspólny projekt: Prototyp inteligentnego manipulatora do bezwykopowego serwisowania elementów infrastruktury sieci wodno–kanalizacyjnych.

man1.jpg

Budowa i eksploatacja sieci wodno-kanalizacyjnych jest istotnym zagadnieniem. Ogólnoświatowe zasoby wody pitnej zmniejszają się przy jednoczesnym wzroście kosztów pozyskania i uzdatnienia. Powstaje więc potrzeba dokładnego poznania sieci wodociągowych i wdrażanie rozwiązań mających na celu minimalizację strat wody. W tym celu tworzy się modele matematyczne sieci, lub analizuje posiadane schematy i mapy sieci. Po analizie rozkładu sieci i wskazaniu optymalnego miejsca instalacji urządzeń pomiarowych bardzo często okazuje się, że miejsce to jest trudno dostępne, tzn. znajduje się pod jezdnią, placem, chodnikiem, itp. W takim przypadku istnieją dwa rozwiązania zamontowania urządzeń pomiarowych - zbudowanie komory pomiarowej lub zamontowanie urządzeń przeznaczonych do zabudowy podziemnej. Budowa komory pomiarowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę i wiąże się z dużymi kosztami (rysunek po lewej). Ponadto komory często są zalewane i ewentualny serwis urządzeń w nich zamontowanych wymaga wcześniejszego wypompowania wody. Dostęp do komory zbudowanej w ulicy wiąże się z koniecznością utrudnienia ruchu kołowego. Do komory mogą przedostawać się trujące gazy i być przyczyną zatruć, a nawet śmierci ludzi w niej przebywających.

 

CellMAG_kadr01.jpg man3.jpg

Prezentowany projekt ma pomóc w zwiększeniu transferu technologii do przemysłu i zacieśnieniu współpracy Politechniki Białostockiej z firmą AquaRD Sp. z o.o. Przyczyni się tym samym do złagodzenia przedstawionych wyżej problemów. Ze względu na strategiczne znaczenie sektora budowlanego dla woj. podlaskiego, projekt pośrednio wpłynie także na rozwój gospodarczy regionu i poprawę sytuacji na rynku pracy.

Więcej informacji na temat projektu: www.manipulator.aquard.pl

 

                            AquaRD_logo_150.png man6.jpg

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

AquaRD Sp. z o.o.© 2012 | All rights reserved.